سفالگری

سفالگری از جمله هنرهایی است که با دست ساخته می شود. تقریبا همه ما می دانیم که سفالینه های زیبا با خاک رس ساخته می شوند. یعنی پایه و اساس آنها خاک رس است که در ترکیب با دیگر مواد اولیه تهیه می شوند. ظروف سفالی در بیشتر کشورهای دنیا محبوبیت خاصی دارند. مردم از مجسمه ها، ظروف، گلدان ها، کاسه ها و بشقاب های سفالی زیبا که نقشهای های زیبایی نیز روی آنها کشیده شده بسیار لذت می برند. این هنر از زمان های بسیار دور وجود داشته است و همچنان نیز انجام می شود. هنرمندان سفالگر باید مهارت و تخصص در این رشته داشته باشند تا سفالینه های زیبا و ماندگار تولید کنند. این هنر در کشورهای متعددی وجود دارد و همچون دیگر بخش های هنر، بر اساس فرهنگ و سنت مناطق مختلف شکل و طرح های متفاوتی دارد.

سفالگری در لغت به ساخت ظروف با گِل گفته می شود. پیش از کشف مواد دیگر، انسان ها از ظروف سفالی برای امرار معاش خود استفاده می کردند. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، مرغوب ترین خاک برای سفالگری، خاک رس است.  دلیل رنگ قرمز این خاک، وجود مقدار زیاد آهنی است که در خود دارد.

سفالگری را می توان نخستین صنعت دست ساز بشر دانست. سفالینه های قدیمی پیدا شده در سومر به قدمت 6 هزارساله اشاره دارند. انسان های اولیه به محض کشف خاصیت چسبندگی خاک رس هنگام ترکیب با آب، به ساخت ظروف سفالی  روی آوردند.

بسیاری از کشورهای دنیا، هنر سفالگری را در خود دارند. بسیاری از شهرهای کوچک در دنیا وجود دارند که هنرمندان سفالگر در آنجا محصولات و سفالینه ها را می سازند و به عمده فروش ها می فروشند. اصولا، عمده فروش ها ظروف سفالی را با قیمت های بسیار کم از سازنده های آنها می خرند و با قیمت های زیاد به خریداران می فروشند. ظروف سفالی در بخش هایی از زندگی انسان ها اهمیت بیشتری دارند. به طور مثال، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ظروف سفالی هنوز میان برخی مردم ارزش دارد و از آنها در خانه استفاده می شود. آنها دوست دارند در قابلمه های سفالی غذا درست کنند. به همین دلیل قابلمه های سفالی که بتوان آنها را روی شعله گذاشت و در آنها غذا پخت  همچنان تولید می شوند. اقدامات احتیاطی خاصی در ساخت این ظروف اعمال می شوند تا هنگام قرار گیری روی آتش مشکلی برای آنها پیش نیاید.

• ظروف سفالی در صنعت و تجارت نیز کاربرد فراوانی دارد. این ظروف و محصولات در برخی از صنایع جزو ملزومات اصلی آن پیشه به شمار می روند.

• سفالینه و ظروف سفالی در دکوراسیون و تزئینات نیز کاربرد فراوانی دارد.• گلدان های سفالی در باغبانی و گلکاری نیز استفاده دارند. از گلدان های سفالی برای زیباسازی فضاهای سبز نیز استفاده می شود.

• بسیاری از هنرمندان نیز از محصولات هنری در ساخت آثار هنری خود استفاده می کنند. به طور مثال، یک هنرمند نقاش می تواند بشقاب، گلدان یا دیگر محصولات سفالی را به صورت خام و بدون رنگ خریداری و آنها را با طرح های زیبا نقاشی و رنگ آمیزی کند. این طراحی ها با سلیقه و تفکرات نقاش آن، ارتباط مستقیم دارد.

• مجسمه های فراوانی در بازار وجود دارند که با سفال ساخته شده اند. این مجسمه های بسیار زیبا هستند و طرفداران متعددی نیز در همه دنیا دارند. باید به این نکته توجه داشته باشید که مجسمه های سفالی عمر طولانی ندارند و با کوچک ترین ضربه ای، احتمال شکستن دارند. جالب اینجاست که برخی از مذاهب همچون بودا، خداهای خود را از سفال تهیه می کنند و در طاقچه قرار می دهند و می پرستند!

سفال و سفالگری در بخش های زیادی از زندگی بشر وجود دارد. گاهی نقش اساسی و مهم دارند و گاهی به عنوان وسیله ای برای تزئین استفاده می شود. اما با نگاهی دقیق به اطراف می توانیم دست کم چند نمونه از محصولات سفالی را در اطراف خود ببینیم. همان طور که در بالا اشاره کردیم، سفال در برخی از مشاغل جزو ابزار کار به شمار می رود.

مجموعه
سفال » درباره سفال
گردآورنده
بوم آبی ستاره
تاریخ
۱۳۹۰/۹/۲۰
 
 
 

وبلاگ های مربوط