سفالگری چیست؟

سفالگری حوزه گسترده ای دارد و به طور کلی شامل چیزهایی است که با دست و با کمک خاک رس و سایر مواد خام ساخته می شود. سفالگری به طور کلی به ساخت ظروف با گِل گفته می شود. بیشترین سفالینه ها را نیز کوزه، گلدان و پیاله تشکیل می دهند. خاک رس، بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه سفالگری است. دلیل قرمز بودن آن نیز وجود مقدار زیاد آهن در آن است. تاریخچه سفال و سفالگری به زمان های بسیار دور بر می گردد. زمانی که انسان های اولیه به دنبال راهی برای ذخیره آب و غذای خود بودند بدین منظور به ظرف نیاز داشتند. آنها به خاصیت چسبندگی خاک رس پی بردند و از آن زمان به بعد این هنر رشد چشمگیری داشت. البته در این زمانه، سفالگری فقط یک هنر است و هنرمندان این حوزه با رنگ و طرح های مختلف به خلق ظروف زیبا می پردازند و آنها را به معرض نمایش می گذارند.

این روزها، کارخانه های فراوانی وجود دارند که ظروف سفالین تولید می کنند. سفالگری جزو مشاغلی است که مردم به آن به عنوان یک شغل خوب نگاه نمی کنند و آن را زیر حد استاندارد می دانند. اما از زمانی که کارخانه های تولید سفالینه راه اندازی شدند، مردم نیز بیشتر با این حرفه آشنا شدند. کارگران فراوانی در این کارخانه مشغول به تولید ظروف سفالین هستند.

سفال، بیانگر سنت و فرهنگ یک کشور است. هر منطقه با توجه به عقاید محلی خود ظروف را طراحی و شکل های آنها را می سازند. بسیاری از محصولات سفالی از همان ابتدا به منظور ترویج مذهب و فرهنگ کشور مبدا ساخته و به کشورهای دیگر فرستاده می شود.  ظروف سفالین به رنگ ها و شکل های مختلف ساخته می شوند. هرکدام از آنها زیبایی خاص خود را دارند. به طور مثال، برای نوشیدن آب سرد می توان آب را داخل کاسه های سفالین ریخت و از آب خنک داخل آن لذت برد.

سفالگرها با کمک خاک رس و دیگر مواد اولیه و با کمک دست خود، سفالینه های زیبایی خلق می کنند. آنها می توانند همه اشکال موردنظرشان را با گِل های رس بسازند. ظرف های سفالی مقاومت و پایداری خوبی ندارند و به راحتی می شکنند اما بسیاری از مردم دوست دارند در آنها غذا بخورند. ظروف سفالی در صنایع نیز مورد استفاده دارند.

ظروف سفالین متنوعی در بازار وجود دارند و مردم نیز آنها را خریداری می کنند. یعنی هنوز تقاضا برای این ظروف وجود دارد و در نتیجه تولید آنها نیز همچنان ادامه دارد. این ظروف شامل، گلدان، کاسه، وسایل تزئینی و وسایلی که در خانه استفاده می شوند همچون، قاشق، شیشه، ظروف پخت و پز و بسیاری موارد دیگر که مورد استفاده تجاری دارند. گفته می شود، ظروف سفالی برای سلامت بسیار مفید هستند. اما همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، این ظروف به راحتی می شکنند. کارهای هنری که با این ظروف انجام می شوند نیز زیبایی و طرفداران خاص خود را دارند. طرح های سفالینه ها، بیانگر ذوق و سلیقه هنرمند سازنده آن است. بسیاری از هنرمندان، ظروف سفالی را خریداری و روی آنها نقاشی و طراحی می کنند و با اشکال جدید آنها را برای فروش می گذارند.

به طور سنتی، سفال ها را با حرارت رنگ و لعاب می دهند. اما امروزه، هنرمندان با خلاقیت و نوآوری های جدید، طرح و رنگ های متنوعی روی سفال ها اجرا می کنند. این ایده های بسیار زیبا و خلاقانه هستند و ارزش و بهای ظرف سفالین که از گل خشک ایجاد شده را چند برابر می کنند. آن دسته از سفالینه هایی که طراحی های خاص دارند، در سراسر دنیا با قیمت های بالایی خرید و فروش می شوند. هدف هنرمندان آن نیز علاوه بر رواج فرهنگ کشورشان، کسب درآمد نیز هست. دولت هر کشوری نیز این هنرمندان را پشتیبانی می کند. زیرا با هنر خود می توانند فرهنگ و سنت کشورشان را رواج دهند. برای فروش آثار هنری سفالی، اصولا نمایشگاه ها و بازارچه های مختلفی برگزار می شوند.

مجموعه
سفال » درباره سفال
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۹/۱۶
 
 
 

وبلاگ های مربوط