کلاژ - تکه چسبانی - قسمت دوم

آنچه باید در مورد کلاژ دانست

هنر، زبان روح و احساسات درونی انسان هاست. یک هنرمند با خلق اثر می تواند به طور غیر مستقیم و بدون کلام با بیننده ارتباط برقرار کند. هنرمندان، از هنر برای بروز و تخلیه احساسات و خلاقیت های خود استفاده می کنند. در واقع باید گفت، ذات هنر ارزش و بهای فراوانی دارد زیرا افراد می توانند به روشی متفاوت و منحصر به فرد، تصویر ذهنیات خود را در قالب نقاشی، موسیقی، مجسمه سازی و ... پیاده کنند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

اشکال مختلف هنر با یکدیگر فرق دارند. تعدادی از آثار هنری بسیار ساده هستند و به درک خاصی نیاز ندارند. اما برخی دیگر از آنها معانی بسیار عمیقی در خود نهان دارند که بیننده را مدت ها درگیر موضوع خود می کند. یکی از سبک های هنر که در رده کاملا متفاوتی از دیگر هنر های قرار دارد، هنر کلاژ است. شاید بتوان به نوعی گفت، کلاژ ترکیبی از انواع مختلف هنرهای دیگر است.

این شیوه هنری از زمان های بسیار دور در تاریخ وجود دارد اما از قرن 19 میلادی شکل هنری به خود گرفت. کلاژ انواع بسیار متنوعی دارد و روی سطوح مختلفی نیز اجرا و اعمال می شود. از جمله انواع آن می توان به تکه چسبانی با چوب، کاغذ، عکس و ... نام برد که هر کدام زیبایی و ویژگی خاص خود را دارند. در هنر کلاژ می توان با آزادی بسیار از هر نوع مواد بی مصرف یا عکس برای خلق یک اثر هنری جدید استفاده کرد. شاید بتوان گفت، کلاژ دنیای بی محدودیتی است که دست هنرمند برای اعمال هر تغییری باز است.

انواع و اساس کار کلاژ

کلاژ، به روش های مختلف و با اهداف متفاوت تهیه می شود. کلاژ با انواع ابزار و مواد مختلف همچون چوب، کاغذ و عکس برای نمایش یک معنای جدید، متفاوت و منحصر به فرد ساخته می شود. همان طور که ذکر کردیم، هنرمند در این سبک از هنر، هیچگونه محدودیتی ندارد. می توان از همه تکه های بی مصرف دور و اطراف خود برای خلق یک اثر هنری استفاده کند. البته فقط چسباندن تکه ها در کنار هم به معنای کلاژ نیست. فردی که این کار را می خواهد انجام بدهد، باید دید هنری مناسب داشته باشد و تا حدی با نقاشی یا عکاسی آشنا باشد تا بتواند از تکه های کاغذ به خوبی استفاده کند.

این هنر، خلاقیت فرد را نشان می دهد. اگر توجه کرده باشید در مهدکودک ها و مدارس ابتدایی از کودکان می خواهند تا کاردستی هایی به سبک کلاژ تهیه کنند. این کاردستی ها، خلاقیت و نوآوری کودک را به خوبی نشان می دهد و باعث تحریک او برای خلق آثاری نو می شود. پارچه، برگ، کاغذ، چرم، عکس، چوب، نخ، طناب، مو و هرچیزی را که بتوان در انتقال معنا در یک تصویر استفاده کرد، ابزار کار کلاژ – تکه چسبانی – هستند. 

ابزار کار کلاژ

شما می توانید این شیوه را با ساده ترین وسایل دور و بر خودتان نیز تهیه کنید. این هنر بسیار جالب و هیجان انگیز است. تنهای چیزی که پیش از اجرای کار باید بدانید این است که برای خود مشخص کنید دقیقا چه چیزی را می خواهید به تصویر بکشید. بعد از آن باید مواد و ابزار لازم را تهیه کنید:

تخته و صفحه های چوبی، مقوایی یا کرباس
کاغذ
رنگ
عکس
تکه های پارچه و چیزهای دیگر

کلاژ، یعنی سرهم کردن مواد بی مصرف و ساخت یک اثر هنری زیبا! هر چه در کنار هم چیدن ابزار و مواد خلاقیت بیشتری داشته باشید، نتیجه کار زیباتر می شود.  شاید حتی بتوانید یک شاهکار هنری زیبا خلق کنید و هر بار از تماشای آن لذت ببرید.
آیا تهیه کلاژ آسان است؟

کلاژ، به هنری گفته می شود که بتوانید از مواد بی مصرف، یک اثر زیبا به وجود بیاورید. این روش قانون و قاعده مشخص و ثابتی ندارد. هر فردی با توجه به ذهنیات خود و مواد موجود می تواند شکلی جدید از هنر ترسیم کند. هنر کلاژ به ویژه میان کودکان و نوجوانان رواج بسیاری دارد. اینکه بتوان با مواد موجود، آثار منحصر به فردی تولید کرد چیزی است که این روزها بسیار رواج پیدا کرده است. نه فقط میان کودکان، که هنرمندان نیز از این هنر برای نمایش عقاید و تفکرات درونی خود استفاده می کنند. با کلاژ می توان شکل زنده تری نیز به اثر بخشید.

کلاژ، هنر دشواری نیست. شما هم می توانید از عهده آن بر بیایید. همه افراد در همه دنیا، استعداد و خلاقیت دارند. شاید خلاقیت برخی از انسان ها تا به حال کشف نشده باشد اما همه پتانسیل هنری را تا حدی دارند. از این رو می توانید با کمک مواد دلخواه، یک اثر هنری با زمینه کلاژ پدید بیاورید.

کلاژ و فناوری

واژه میکس مدیا به وفور برای کلاژ استفاده می شود. مفاهیم و تکنیک های مختلف کلاژ برای فعالیت های کامپیوتری همچون ویرایش استفاده می شوند. نرم افزارهای مختلفی برای کلاژ وجود دارند که همه در حوزه هنرهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. کلاژ دیگر از دکوراسیون و نقاشی پا را فراتر نهاده است و تقریبا در همه هنرهای وارد شده است. به ویژه در هنر فیلم و عکاسی برای ویرایش تصاویر می توان از تکنیک های کلاژ کمک گرفت. کلاژ هنر بسیار ساده و زیبایی است و تقریبا در همه جا به چشم می خورد. هنرهای دیجیتال  نیز نمونه ای از هنرهای مدرن هستند که با مفاهیم و تکنیک های کلاژ همخوانی دارند.

مجموعه
کلاژ
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۹/۱۶
 
 
 

وبلاگ های مربوط