نقاشی آبستره یا انتزاعی

نقاشی انتزاعی یا آبستره چیست؟

هنر انتزاعی یا آبستره، هنری است که هیچ گونه صورت یا شکل طبیعی موجود در جهان در آن وجود ندارد و فقط از رنگ و فرم های غیر طبیعی و تمثیلی برای بیان مفاهیم خود استفاده می کند. آبستره را تقریباً به هر نوع هنری می توان بسط داد. در کل باید گفت هنر آبستره، هنری است که در آن هیچ گونه تقلید یا شبیه سازی از طبیعت به چشم نمی خورد.

در نقاشی های آبستره، نقاش سعی در ساختار شکنی دارد. آنها از طبیعت فقط برای الهام گرفتن کمک می گیرند و به هیچ وجه، عناصر طبیعی را در نقاشی های خود دخالت نمی دهند. این نوع نقاشی بر رنگ و خط و شکل استوار است. همین عناصر باعث هیجان انگیز شدن نقاشی های آبستره هستند.

نقاشی انتزاعی، فرم مشخصی ندارد. اما نوعی از آن اکسپرسیونیسم انتزاعی است که نخستین بار در آمریکا شکل گرفت. نقاشان  این سبک، بدون توجه به فرم های واقعی طبیعت، با کمک رنگ ها و شکل دادن آنها، هیجانات و احساسات لحظه ای خود را به تصویر می کشد.

نقاشی انتزاعی، ظاهر بسیار ساده ای دارد اما واقعیت این است که ترسیم آنها چندان هم آسان نیست. نقاش باید اصول ابتدائی نقاشی را بداند تا بتواند استفاده صحیحی از رنگ و شکل داشته باشد. فهم و درک این نوع نقاشی ها بسیار دشوار است. در این نقاشی ها، نقاش می تواند همه تصورات ذهنی خود را در قالب رنگ ها و شکل های مختلف به تصویر بکشد.


درباره نقاشی انتزاعی یا آبستره

برای یادگیری نقاشی انتزاعی به مطالعه خاصی نیاز نیست. کاربر باید اصول اولیه نقاشی را بداند و بخواهد که تصویری متفاوت از واقعیت های حاضر ترسیم کند. دیدگاه های هنرمندانی که این نقاشی ها را ترسیم می کنند، با یکدیگر فرق دارند. 

سونیا دلانای

سونیا دلانای یکی از هنرمندان فعال در زمینه آبستره بوده است. او نقاشی فرانسوی- روسی است که در 14 نوامبر سال 1885 میلادی به دنیا آمده است. باید او را به عنوان یکی از پدیدآورندگان جنبش هنری Orphism به شمار آورد. نحوه کار این جنبش، بر استفاده زیاد از رنگ ها و شکل های هندسی متفاوت استوار است. همسر سونیا راننده این جنبش بود و آنها هردو از این مسئله برای شکوفا کردن استعدادهای درونی و ذاتی خود استفاده کردند.

علاوه بر این نوع نقاشی، سونیا در کشیدن نقاشی های آبستره و طراحی صحنه نیز استعدادهای خوبی داشت. باید سونیا را یکی از زن های موفق و مشهور در زمینه نقاشی های آبستره نام برد. نخستین نمایشگاه نقاشی او در سال 1964 میلادی در لوور برپا شد.
سونیا دلانای در زمینه های هنری دیگر، همچون پارچه، مبلمان و طراحی پارچه نیز فعالیت داشت.

جکسون پولاک

جکسون پولاک نقاش آمریکایی است که در 28 ژانویه سال 1912 میلادی به دنیا آمد. او در سال  1956 در سن 44 سالگی در یک سانحه رانندگی جان خود را از دست داد.

او در نوجوانی و جوانی به تحصیل هنر نقاشی و مجسمه سازی پرداخت. پولاک نخستین فردی بود که استفاده ازقلم مو را کنار گذاشت و رنگ را به طور مستقیم روی بوم می پاشید. بیشتر نقاش هایی که همچون پولاک سبک آبستره را تجربه می کردند، مواد مخدر یا الکل مصرف می کردند. او نیز در اثر مصرف زیاد الکل، حین رانندگی جان خود را از دست داد. سبکی که جکسون پولاک در نقاشی های خود استفاده می کرد، اکسپرسیونیسم انتزاعی بود.

شاخص ترین آثار هنری در سبک را نیز افرادی همچون جکسون پولاک، مارک توبی، آرشیل گورکی، ویلهم دکونیگ و مارک روتکو خلق کرده اند. جکسون با روشی جدید، آثاری در هم پیچیده خلق کرد و بعدها به سبک نقاشی کنشی معروف شد.

مجموعه
نقاشی » سبک های نقاشی
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۸/۳۰
 
 
 

وبلاگ های مربوط