تکنیک های مختلف نقاشی

آکریلیک

آکریلیک یکی از انواع رنگ های نقاشی است که غلظت بالایی دارد و به سرعت خشک می شود. از این رنگ ها بیشتر به منظور ایجاد بافت در سطح استفاده می کنند. آکریلیک به راحتی با آب رقیق می شود. بعضی وقت ها نقاشی های آکریلیک را با نقاشی های رنگ و روغن یا حتی آبرنگ اشتباه می گیرند. این اشتباه در نتیجه غلظت استفاده شده از رنگ های آکریلیک به وجود می آید. به طور مثال، هرچه رنگ غلیظ تر و پررنگ تر باشد به رنگ های روغنی و هر چه رقیق تر باشد به رنگ های آبرنگ شباهت دارد.

نحوه استفاده از این رنگ ها نیز به هنرمند آن بستگی دارد. بعضی ها از این رنگ به طور خلاقانه ای بهره می گیرند و تعدادی دیگر برای استفاده در نقاشی های ساده از رنگ های آکریلیک استفاده می کنند.

رنگ روغن

بسیاری از هنرمندان علاقه مند به نقاشی با رنگ روغن هستند. دلیل این امر را نیز می توان دیر خشک شدن این رنگ ها ذکر کرد. مزیت دیر خشک شدن رنگ های روغنی در این است که هنرمند زمان زیادی برای تصحیح، درست کردن و اعمال تغییرات روی طرح خود دارند. آنها همچنین می توانند از لعاب های روغنی نیز روی نقاشی های خود استفاده کنند. برای دیرتر خشک شدن نقاشی های رنگ و روغن تکنیک ها و روش های مختلفی وجود دارد.

برای نقاشانی که به روش رنگ و روغن نقاشی می کنند، همیشه راهی برای تصحیح و ویرایش نقاشی وجود دارد. نقاشی با تکنیک رنگ روغن به قلم موهای تخت نیاز دارد که روی بوم کشیده می شوند. بوم اصولا از جنس کرباس است. اما از کاغذ و چوب و مقوا هم می توان به عنوان زمینه استفاده کرد. تکنیک رنگ روغن از قرن شانزدهم محبوبیت و رواج بسیاری پیدا کرد.

دیر خشک شدن این رنگ ها اگرچه مزیت مهم و اصلی آنهاست اما گاهی برای کشیدن بخشی از نقاشی باید روزها منتظر خشک شدن رنگ بخش موردنظر شد. به همین دلیل، نقاش هایی که از تکنیک رنگ و روغن استفاده می کنند باید صبر زیادی داشته باشند. در اصل این نوع نقاشی نیاز به زمان زیادی دارد. برای کشیدن تابلوهای نقاشی رنگ روغن، باید حتما تکنیک ها و متدهای آن را به خوبی یاد گرفت.


تمپرا

تمپرا روشی قدیمی در نقاشی است که در آن رنگ را با زرده تخم مرغ ترکیب می کنند.سپس با ترکیب این محلول با آب، نقاشی می کشند. این نوع نقاشی بسیار سریع خشک می شود. در این دوره کمتر کسی از این روش برای نقاشی استفاده می کند.قدمت تمپرا به قرن اول بعد از میلاد بر می گردد.

در این تکنیک، رنگ ها بعد از خشک شدن بسیار روشن تر دیده می شوند. از تمپرا برای نقاشی های اسلامی زیاد استفاده می شود.


آبرنگ

آبرنگ، یکی از انواع تکنیک های نقاشی است. ابزار کشدن نقاشی های آبرنگ بسیار ساده هستند. آنها را می توان روی کاغذهای معمولی هم کشید. اما زمینه نقاشی و جنس ماده ای که روی آن با آبرنگ نقاشی کشیده می شود بسیار مهم است. برای نتیجه بهتر گرفتن از آبرنگ، باید از کاغذ، قلم مو و مواد خاص خودش استفاده کرد. برای کشیدن تابلوهای آبرنگ، ابتدا طرح با قلم یا مداد کشیده می شود و سپس با آبرنگ تکمیل می گردد.

به طور کلی، آبرنگ روشی رایج برای نقاشی به حساب می آید و افراد بسیاری با آن به خلق زیبایی ها می پردازند. این رنگ های به صورت تیوبی یا قرص وجود دارند. رنگ سفید در آبرنگ استفاده نمی شود. برای نمایش رنگ سفید از سفیدی خود زیمنه بهره برده می شود.

شاید یکی از دلایل محبوبیت زیاد آبرنگ را بتوان شفافیت نقاشی های آن دانست. با تماشای یک نقاشی آبرنگ، می توان انعکاس آب را روی کاغذ حس کرد.

البته، بعضی از هنرمندان نقاشی آبرنگ، همچون چینی ها از انگشتان خود برای کشیدن نقاشی استفاده می کنند و این مسئله بین آنها بسیار رایج و معمول است. به همین دلیل، می توان نتیجه گرفت نوع قلم موی استفاده شده در این تابلوها نیز نقش موثری در جلب بیننده دارند.

مجموعه
نقاشی » تکنیک های نقاشی
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۸/۲۹
 
 
 

وبلاگ های مربوط