پاپ آرت - هنر عامه یا هنر پاپ

واژه «پاپ آرت» یا هنر عامه را فردی به نام جان مک هِیل در سال 1954 به وجود آورد. در تعریف هنر عامه آن را جوان، ارزان، مردمی، مصرفگرا، کنایه‌آمیز، فریبنده و یک تجارت بزرگ توصیف کرده اند. پاپ آرت اواخر سال 1950 میلادی در انگلستان به وجود آمد و در آمریکا به کمال رسید.

ین هنر همان طور که از نامش پیداست، می خواست هنر را دوباره به زندگی روزانه مردم برگرداند. پاپ آرت، متعلق به دهه 60 میلادی است. این مکتب را عده ای انگلیسی به وجود آوردند. آنها تصور می کردند از ساده ترین عناصر فرهنگی موجود می توان تصاویر زیبا به وجود آورد. در این هنر همه عناصر از هم جدا هستند و نقاش آنها ر ابا هم ترکیب می کند و با موضوعی جدید، تصویری از آنها به وجود می آورد. عناصر فرهنگی بسیاری در جامعه وجود دارند که می توان به عنوان ابزار پاپ آرت از آنها استفاده کرد. از جمله آنها می توان به نقاشی ها، فیلم، کتاب های طنز، آگهی های تبلیغاتی، موسیقی پاپ، حروف و علائم متداول، اشیای روزمره و کالاهای مصرفی اشاره کرد.

در هنر عامه، بهترین ابزار چیزهایی هستند که مردم توجه زیادی به آنها دارند. پاپ آرت در آمریکا نفوذ فراوانی داشت و به نوعی در مقابله با دادائیسم رونق یافت.

پاپ آرت در هنرهایی همچون گرافیک، طراحی و سینما نیز نفوذ کرده است و در واقع نوعی تجارت با هنر است. هنرمندان این عرصه با هر عنصر و وسیله ای که برای مردم اهمیت و ارزش فراوانی دارد، برای خلق آثار پاپ آرت تلاش می کنند و از آن پول در می آورند.

اندی وارهول

یکی از تأثیرگذارترین و مشهورترین هنرمندان سبک هنر عامه – پاپ آرت – اندی وارهول است. او بنیانگذار هنر پاپ است و تأثیر شگرف در گسترش و حرکت رو به جلوی هنر عامه در دنیا داشت. وارهول در 6 آگوست 1928 در آمریکا به دنیا آمد. علاوه بر پاپ آرت در زمینه فیلم سازی و نویسندگی نیز فعالیت دارد.
آثار اندی وارهول مخالفان زیاد میان منتقدان و محبوبیت میان مردم عام داشتند. او در زمان حیات خود به یکی از پرسر و صدا و جنجالی ترین هنرمندان زمان خود تبدیل شد.
اندی وارهول در سال 1977 ترسیمی از جیمی کارتر را در کاخ سفید به او اهدا کرد. یکی از آثارش نیز به نام Eight Elvises با قیمت یکصد میلیون دلار فروخته شد.

روی لیختنشتاین

روی لیختنشتاین در 27 اکتبر سال 1923 در منهتن نیویورک به دنیا آمد. لیختنشتاین یکی از برجسته ترین هنرمندان پاپ آرت است. بیشتر آثار او برگرفته از تولیدات انبوه، تبلیغات و فرهنگ مردمی زمان خودش هستند.
لیختنشتاین معتقد بود هنر پاپ آرت نوعی نقاشی صنعتی است.
سال ۱۹۶۱ میلادی، او نخستین  نقاشی‌ پاپ خود را با استفاده از تصاویر کارتونی و تکنیکهای چاپ تبلیغاتی عرضه کرد.

کلائس اولدنبرگ

کلائس اولدنبرگ در سال 1929 میلادی در استکهلم سوئد متولد شد. او یکی دیگر از هنرمندان برجسته پاپ آرت است. مجسمه های بسیار جذاب او از عنصرهای مختلف طبیعت و زندگی روزمره مردم با اندازه های بسیار بزرگ و غول پیکر هستند. ایده های اولدنبرگ بسیار قابل تحسین و دوست داشتنی هستند.
او در کودکی به آمریکا رفت و در آنجا در دانشگاه هنر شیکاگو به تحصیل پرداخت.

دیوید هاکنی

دیوید هاکنی در 9 ژوئن سال 1937 میلادی در انگلیس به دنیا آمد. او نقاش، طراح، لیتوگراف، محقق هنری و عکاس است و یکی از مهم ترین پیشگامان پاپ آرت به شمار می رود.

مجموعه
نقاشی » سبک های نقاشی
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۸/۲۸
 
 
 

وبلاگ های مربوط