رئالیسم

رئالیسم یا همان واقع گرایی، همان طور که اشاره کردیم مکتبی است که در آن نقاش هر آنچه در طبیعت می بیند را بدون تصرف و دخیل کردن عقاید خود، تصویر می کند. در این مکتب، هنرمند سعی دارد همه تصاویر، خوبی ها و بدی ها دنیای واقعی را به صورت واقعی و بدون خیال پردازی روی بوم منتقل کند. نقاشی های رئالیسم همچون عکس هستند و گوشه ای از دنیای واقعی را به بیننده نشان می دهند. در این سبک، نقاش به دنبال رساندن پیام فلسفی یا دیدی متفاوت نیست بلکه هر آنچه در تابلوهای رئالیسم دیده می شوند، همان چیزهایی هستند که در دنیای واقعی وجود دارند. عناصر نقاشی رئال، عناصر واقعی در دنیای واقعی هستند.

سبک رئال دقیقاً برعکس سورئال است. در مکتب فراواقع گرایی، هنرمند به خلق آثاری از ذهن، افکار، رؤیاها و خیال پردازی های خود می پرداخت و نقاشی هایش همه نشان دهنده افکار و عقاید درونی او بود اما در رئالیسم، نقاش همان چیزی را ترسیم می کند که می بیند و احساسات و عواطف فردی نقاش تأثیری بر اثری هنریش ندارد.
سبک رئالیسم در اوایل قرن نوزدهم میلادی شروع شد. در آن زمان هنرمندان بسیاری به این هنر و مکتب علاقه نشان دادند و در این راه قدم گذاشتند. از جمله مشهورترین نقاشی های این مکتب را می توان تابلوی «سنگ شکن ها» دانست که توسط گوستاو کوربه کشیده شده است.
از جمله نقاش های ایرانی که در این سبک شهرت خوبی دارند، استاد محمد غفاری معروف به کمال الملک و مرتضی کاتوزیان هستند.

هنری تولوز لوترک

هنری تولوز لوترک، نقاشی فرانسوی است و در  در 24 نوامبر سال 1864 میلادی به دنیا آمد. لوترک از جمله نقاشان، طراحان و تصویرسازانی است که در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمده است. از ده سالگی نقاشی را شروع کرد و در سال 1886 نقاشی پرتره از امیلی برنارد را  در سبک پست امپرسیونیسم کشید و در مرکز توجهات قرار گرفت. 
بیشتر شهرت لوترک در سبک پست امپرسیونیسم است. اما در کشیدن نقاشی های رئال نیز دستی توانا داشت. موضوع نقاشی های هنری تولوز لوترک بیشتر برگرفته از زندگی عادی مردم و خوشگذرانی های آنها بود. در نمایشگاهی که سال 2005 میلادی در لندن برگزار شده بود، یکی از تابلوهای او با قیمت 22.4 میلیون دلار فروخته شد. وی در سن 36 سالگی در اثر افراط در استفاده از الکل جان خود را از دست داد.

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی در آوریل سال 1452 در ایتالیا متولد شد. علاوه بر اینکه نقاشی زبردست و مشهور در سبک رئالیسم به شمار می رفت، در رشته های ریاضی، کالبدشناسی، مجسمه سازی، هندسه، موسیقی، ریاضی و معماری نیز برجسته بود. داوینچی، فردی فوق العاده کنجکاو و خلاق بود و همه نظریه های خود را در یادداشت هایی که بیش از هزاران صفحه است، ثبت کرد و طراح بسیاری از سلاح ها و اثرهای معماری در تاریخ است. از جمله می توان به طراحی نخستین هواپیمای تاریخ به دست او اشاره کرد. او یکی از خلاق ترین انسان های تاریخ است و شهرت جهانیش در زمینه نقاشی و تابلوهای شام آخر و مونالیزا است.

ژان گوستا کوربه

گوستا کوربه در 10 ژوئن سال 1819 میلادی به دنیا آمد. او فرانسوی  و رهبر مکتب واقع گرایی یا رئالیسم در قرن نوزده میلادی بود. کوربه نقش بسیار مهمی در نقاشی رئالیسم قرن نوزده داشته است. او را به عنوان یک هنرمند بسیار خلاق و مبتکر می شناسند که در کنار نقاشی های رئالیسم، در سبک های رمانتیسیم و امپرسیونیسم نیز آثاری ماندگار از خود بر جای گذاشته است. از نظر بسیاری از هنرمندان، کوربه بیشتر علاقه مند به بیان درونیات قلب خود بوده است تا نشان دادن واقعیت اجتماع!

اونوره دومیه

اونوره دومیه یکی از نقاشان برجسته فرانسوی در سبک رئالیسم است. او در 26 فوریه سال 1808 میلادی متولد شد و علاوه بر نقاشی، در زمینه مجسمه سازی، چاپ و کاریکاتور نیز فعالیت داشت. بیشتر آثار اونوره دومیه، اجتماعی یا سیاسی هستند و شامل 500 نقاشی، 4 هزار لیتوگراف و یکصد مجسمه است.

توماس ایکینز

یکی از نقاش های آمریکایی سبک رئالیسم توماس ایکینز نام دارد. او در تاریخ هنری آمریکا بسیار شهرت دارد. بیشتر نقاشی های او شامل مردم فیلادلفیا، شهری که ایکینز در آن زندگی می کرد و هزاران نقاشی از دوستان، اعضای خانواده و همشهریانش است. این نقاشی ها سبک و فرم زندگی مردم فیلادلفیا در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم  را نشان می دهند.

جان سینگلتون کاپلای

یکی دیگر از نقاش های مشهور آمریکایی در سبک واقع گرایی یا رئالیسم، جان سینگلتون کاپلای است. تعدادی از آثار او با قیمت های میلیونی به فروش رسیده اند. برخی از آثارش نشان دهنده اتفاقات و موضوعاتی است که در اطراف او وجود داشتند.

مجموعه
نقاشی » سبک های نقاشی
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۸/۲۸
 
 
 

وبلاگ های مربوط