اصول اولیه نقاشی

نقاشی انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها محبوبیت خاصی میان افراد مختلف دارند. از جمله رشته های مختلف نقاشی می توان به رنگ روغن، آکریلیک، پاستل، مداد رنگی، آبرنگ و ... اشاره کرد. برای افرادی که در ابتدای راه هستند و تازه می خواهند نقاشی را شروع کنند، آبرنگ بهترین نوع نقاشی است. به این دلیل آبرنگ را برای شروع، مناسب ترین می نامیم که رنگ هایش بسیار زود خشک می شوند.
نقاشی های رنگ روغن بسیار زیبا و مسحورکننده هستند اما استفاده از رنگ روغن در ابتدای مسیر بسیار دشوار است. این رنگ بسیار دیر خشک می شود. البته دیر خشک شدن این رنگ مزیت آن به شمار می رود  زیرا نقاش می تواند رنگ های مختلف را با هم ترکیب کند، آنها را روی بوم به راحتی محو کند و ... که انواع دیگر رنگ ها این قابلیت ها را ندارد. اما همین مسئله برای تازه کارها می تواند مشکل ساز باشد. 
به غیر از آبرنگ، نقاشی با آکریلیک نیز روشی مناسب برای تازه کارها به شمار می رود. آکریلیک نیز همچون آبرنگ است که با آب ترکیب و خیلی سریع خشک می شود. نقاشی تمپرا نیز سبک ساده ای است که متعلق به زمان های دور است و با زرده تخم مرغ کشیده می شود. این روش بسیار ساده است، به همین دلیل افراد زیادی آن را تجربه کرده اند.
علاوه بر روش های مختلف و رنگ های متفاوت، نقاشی سبک های متفاوتی نیز دارد که توضیح آنها در این مقاله نمی گنجد.

انتخاب نوع رنگ ها

انتخاب نوع رنگ وسبک بستگی به سلیقه نقاش و البته تصویری دارد که ترسیم می کند. همه سبک ها، تکنیک ها و رنگ ها مزایا و معایبی دارند. به طور مثال، نقاشی هایی که با رنگ روغن تصویر می شوند زیبایی بیشتری نسبت به بقیه سبک ها دارند. اما آبرنگ نیز یکی از بهترین روش های نقاشی روی کاغذ است.

تهیه وسایل و ابزار نقاشی

نقاشی ابزار متعدد و متنوعی دارد. برای افرادی که ابتدای راه هستند و دقیقاً نمی دانند چه چیزهای برای کارشان نیاز است باید ابتدا  نوع نقاشی مورد نظر و نوع رنگی که می خواهند استفاده کنند را تعیین کنند. سپس پکیج کامل آن سبک را خریداری کنند. این پکیج ها همه موارد مورد نیاز اولیه را در خود دارند. بعدها که وسایل بیشتری نیاز داشتید می توانید هر کدام را به طور جداگانه خریداری کنید.
ابزار نامناسب یا وسایل بی کیفیت نخرید چرا که به کیفیت کارتان لطمه می زند.

تکنیک های نقاشی

نقاشی تکنیک های مختلفی دارد. برای شروع می توانید ساده ترین تکنیک ها را امتحان کنید. هر کدام از تکنیک ها لذت خاص خود را دارند و احساس ویژه ای ایجاد می کنند. برای کشف بهترین احساس و برقرار کردن بهترین ارتباط با  نقاشی باید سبک های مختلف را امتحان کنید تا مناسب ترین آنها را برگزینید. به طور مثال، در ابتدای نقاشی می توانید از آکریلیک استفاده کنید. حتی می توانید از چند تکنیک همزمان با هم استفاده کنید. به طور مثال زمینه کارتان را با رنگ های شفاف آکریلیک رنگ آمیزی کنید و روی آن با مواد  و رنگ های دیگر، طرح های مورد نظرتان را ترسیم کنید.
به هر حال برای دانستن این که کدام تکنیک بهتر است، باید انواع آنها را تجربه کنید تا نمونه دلخواهتان را بیابید و در همان مسیر نقاشی را ادامه دهید. استفاده از تکنیک های مختلف این مزیت را نیز دارد که می توانید ترکیبات مختلف رنگ ها را نیز بشناسید.
برای کشیدن خطوط صاف در نقاشی می توانید از روش پوشش نواری استفاده کنید. به این ترتیب که با کمک نوار چسب های کاغذی لبه های مورد نظر را بپوشانید و بعد از خشک شدن رنگ، آن را از بوم یا کاغذ جدا کنید.

مجموعه
نقاشی » درباره نقاشی
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۸/۲۳
 
 
 

وبلاگ های مربوط