تکنیک های نقاشی آکریلیک

آکریلیک یکی از روش های رایج در نقاشی است و طرفداران خود را دارد. نقاشی و کار با رنگ های آکریلیک بسیار ساده است. این رنگ ها به سرعت خشک می شوند. با انتخاب رنگ های آکریلیک گزینه های مختلفی برای نقاشی خواهید داشت. در ادامه مطلب تعدادی از این موارد را برایتان نام برده ایم.

نقاشی مسطح

نقاشی مسطح یا فِلَت یکی از روش های نقاشی با رنگ های آکریلیک است. در این روش باید رنگ ها رابه صورت بسیار نازک روی سطح نقاشی – کاغذ یا بوم – قرار دهید. میزان رنگ های مورد استفاده در قسمت های مختلف این نقاشی همچون رنگ های یک پوستر نازک و مسطح هستند و گویی به کف سطح چسبیده اند. این گونه نقاشی ها بعد از خشک شدن ضدآب هستند و به هیچ وجه با آب پاک نمی شوند.

پاشش رنگ

یکی از روش های بسیار سرگرم کننده و جالب توجه، روش پاشش رنگ است. در این روش، همان طور که از نامش پیداست باید رنگ را روی سطح بپاشید. این کار با قلم مو صورت می گیرد. روش اعمال این کار کمی پیچیده است. این روش چندان برای افرادی که تازه نقاشی را شروع کرده اند مناسب نیست، به این دلیل که نمی توانند کنترل رنگ ها و قلم مو را آن طور که باید در دست داشته باشند.
این روش بیشتر توسط افرادی انجام می شود که مایلند اثرشان حالت دانه دانه باشد. این تکنیک حالت بافت به نقاشی می بخشد و نقاشی فرمی متفاوت پیدا می کند. این روش را نمی توا ن با آبرنگ یا رنگ روغن به این خوبی اجرا کرد. نتیجه چنین کاری با رنگ های ذکر شده به هیچ وجه خوب نیست. اما با استفاده از رنگ های آکریلیک و پاشیدن آنها روی بوم می توان تصاویری زیبا خلق کرد.

تراشیدن رنگ

تراشیدن رنگ های آکریلیک از روی سطح نقاشی به صرف زمان زیادی نیاز دارد اما نتیجه کار آنقدر زیباست که خستگی و زمان را جبران می کند. اگر در نظر دارید نقاشی با رنگ های ترک خورده ترسیم کنید، بهترین انتخاب  استفاده از روش خراشیدن یا مالیدن رنگ های آکریلیک است.
برای خراشیدن رنگ ها از ابزار متفاوتی می توان استفاده کرد. به طور مثال، از کارت های اعتباری که دیگر استفاده نمی شوند. یا کاردک های نقاشی که لبه های تیز و صافی دارند. در این روش دیگر به ملاحظه برای گذاشتن رنگ ها نیازی نیست. چون در آخر رنگ بخش هایی که نیاز نیست، تراشیده می شود. 

بافت دار کردن

یکی از رایج ترین روش های استفاده از رنگ های آکریلیک، تکسچرینگ یا بافت دار کردن است. این روش برای افرادی که نقاشی را تازه شروع کرده اند  بسیار جالب و هیجان انگیز است. برای یادگیری این نوع کار می توانید از ویدئوهای رایگانی که در اینترنت وجود دارند کمک بگیرید. تماشای این ویدئوها به درک بهتر این روش و استفاده از رنگ های آکریلیک برای ایجاد بافت کمک شایانی می کند.
در این روش می توانید از خمیرها و ژل های مختلف کمک بگیرید. بعضی افراد حتی از شن، سنگریزه و تیله های رنگی نیز بدین منظور استفاده می کنند. البته برای استفاده از چنین مواد سنگینی، باید زمینه کار خود را طوری انتخاب کنید که مقاومت لازم را داشته باشد و به راحتی نشکند. از کاردک های صاف نیز می توانید برای یکدست کردن آنها استفاده کنید. حتی می توان از خطوط صاف برای نظم بخشیدن یا ایجاد مرزهای فرضی استفاده کرد.
پشنهاد می کنیم پیش از گذاشتن رنگ های آکریلیک روی سطح نقاشی، موادی که به عنوان بافت انتخاب کرده اید، را روی زمینه قرار دهید. بعد از خشک شده آنها و اطمینان از چسبندگیشان، رنگ های آکریلیک را با توجه به طرح موردنظر در جاهای خود قرار دهید. بهتر است از روش مات کردن رنگ های آکریلیک – ترکیب با رنگ سفید – استفاده نکنید زیرا بافت کار شده در زیر آن دیده نخواهد شد. بنابراین بهتر است رنگ آکریلیک را با آب مخلوط کنید و روی سطح بکشید. استفاده از روش لعابی کردن رنگ نیز نمای زیبایی به نقاشی می بخشد.

استنسیل کردن

یکی دیگر از روش های رایج در نقاشی آکریلیک استنسیل کردن است. استنسیل نوعی رنگ آمیزی است که با شابلون انجام می شود. به این ترتیب که شابلون یا طرح دلخواه را روی سطح موردنظر می گذارید و رنگ را روی آن می کشید. بعد با برداشتن شابلون جاهای خالی شابلون یا طرح، رنگ شده اند و باقی جاها به همان رنگ زمینه باقی مانده اند. استنسیل شبیه استمپ کردن است. برای داشتن تجربه لذت بخش و سرگرم کننده با رنگ های آکریلیک می توان از اسنتسیل کردن استفاده کرد.

مجموعه
نقاشی » تکنیک های نقاشی
گردآورنده
بوم آبی
تاریخ
۱۳۹۰/۸/۲۳
 
 
 

وبلاگ های مربوط